ULUSLARARASI PROGRAMLAR

 

Pamukkale Üniversitesi kurulduğundan beri üniversiteler arasındaki uluslararası aktivitelere katılmıştır. Üniversitemiz EU ve diğer ülkelerdeki ortak üniversiteler ile uluslararası işbirliği geliştirmeye devam etmektedir. Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü geçen yıllarda ikili anlaşma ve üniversite ortaklıkları ile bu sayının artmasında önemli rol oynamıştır. Pamukkale Üniversitesi, öğrencilerinin her düzeyde yurtdışında eğitim almasını desteklemekte ve öğretim elemanlarının da yurtdışına çıkışı ve ders verme aktivitelerine katılmasının fırsatları geliştirdiğini vurgulamaktadır. Uluslararası ilişkiler Koordinatörlüğü öğretim elemanlarının , personelinin ve öğrencilerinin Avrupa komisyonu tarafından desteklenen Leonardo Da Vinci, 7. çerçeve programı, Erasmus, Erasmus Mundus ve Mevlana gibi projelere katılımında yardımcı olmaktadır. PAU EUA (Avrupa Üniversiteler Birliği) nın ve Uluslararası Üniversiteler Birliği’nin üyesidir ve Erasmus University Charter programını genişletmiştir. Pamukkale Üniversitesi seminer, konferans ve eğitim ve araştırma programları için toplantılar yapmakta ve öğretim elemanları, personel ve öğrencilerin katılımını desteklemektedir. 2011-2014 için öğrencilerine aldığı dersleri diğer enstitülere transfer olanağı veren, daha fazla hareketlilik ve daha esnek kredi kazanılmasını sağlayan Diploma Supplement Label alan Türk üniversitelerinden biridir ve aynı zamanda Magna Carta Universitatum imzalayan üniversitelerden biridir.

 

Erasmus Programı

 

Pamukkale Üniversitesinde okuyan öğrencilere sunulan uluslararası programlardan biri Erasmus öğrenci hareketliliğidir. İlk olarak 2004 yılı bahar döneminde EU üyesi ülkeler ile yapılan ikili anlaşmalar ile Erasmus öğrenci hareketliliği programı ile öğrenci gönderme ve kabul etmeye başlamıştır. Şu anda 200 den fazla ikili anlaşma ile, 54 değişik alanda öğrenci ve öğretim elemanlarına eğitim alma ve ders verme olanakları sunmaktadır. PAU öğrencileri bizim ile birlikte kültürel ve sosyal faaliyetlere katılma olanağına sahiptir.

 

Genel Protokol

 

PAU Japonya, Güney Kore, Tayland, Pakistan, İtalya, Romanya, Almanya, Polonya, Beyaz Rusya, Azerbaycan, Kırgızistan, Arnavutluk ve Gürcistan üniversiteleri ile genel protokol imzalamıştır. Protokol çerçevesinde öğrenciler bu üniversitelerde bir ya da iki dönem ücretsiz eğitim alabilmektedir.