DEĞİŞİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN PRATİK BİLGİLER

 
Para
Türk para birimi Lira’dır (TL). 5, 10, 50, 100 ve 200 liralık banknotlar oluşur.

Denizli’de Alışveriş
Denizli canlı bir şehirdir ve sokaklar geceleri insanlarla dolup taşar. Alışveriş, şehir merkezinde Pazartesi - Cumartesi arası açık olan dükkanların bulunduğu, caddelerde yoğunlaşmıştır. Alışveriş Merkezleri, Mağazalar, manavlar ve süpermarketler gece saat 10’a kadar açıktır. Bazı restoran ve cafeler gece yarısına kadar açıktır. Pazar günleri tatildir fakat çoğu dükkan açıktır.
ATM’ler hem şehir merkezinde hem kampus etrafında oldukça yaygındır. Çoğu, yabancı bir dildeki yönergeleri de okumaya imkan sağladığı için kullanımları kolaydır.

Telefonla Aramalar
Türkiye’de Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom olmak üzere üç tane cep telefonu operatörü bulunmaktadır. Tüm bu şirketler müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çeşitli tarifler sunmaktadırlar. Öğrenciler bu şebekelerin birinden bir hat alarak kendi cep telefonlarında kullanabilirler.


Vize Yükümlülükleri (Yabancı Öğrenciler İçin)
Öğrenciler Türkiye’ye gelmeden önce kendi ülkelerindeki Türk Konsolosluğu’ndan öğrenci vizesi almak zorundadır. Öğrenci vizesi Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra alınamamakta ve yerine turist vizesi geçerli olmamaktadır. Gelen öğrencilere, dönem başlamadan en az 2 ay önce vize için başvuru yapmaları önerilir.
İstisnalar, sadece Türkiye’de diplomatik vize sahibi herhangi birinin yasal olarak bakmakla yükümlü olduğu kişiler veya çalışma izni olanlardır.


Vize başvurusu için gerekli evraklar:

· Pasaport( en az 1 yıl geçerliliği olan)
· Türk Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’ndan alınan doldurulmuş vize başvuru formu
· Pasaport formatında fotoğraf
· Ev sahibi Üniversite’den alınan öğrenci belgesi

Vize kuralları sıkça değişebildiğinden, öğrencilerin kendi ülkelerindeki en yakın Türk Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçerek güncellenmiş gerekli evrakları öğrenmeleri önerilir.

Oturma İzni (Yabancı Öğrenciler İçin)

Türkiye’de alacağınız vize ile kalabileceğiniz maksimum süre 3 aydır. 3 aydan sonrası için oturma izni almanız gerekmektedir.

Tüm yabancı öğrenciler, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra en geç 1 ay içinde oturma izni almak üzere Denizli Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne başvurmak zorundadırlar.

Öğrenciler, öğrenci vizelerinde belirtildiği gibi Pamukkale Üniversitesi’nde geçirecekleri öğrenim süresini kapsayan oturma izni alacaklardır ve bu belgeyi her zaman yanlarında taşımaları gerekmektedir.

Talep edilen belge yükümlülükleri öğrenci belgesi, 5 fotoğraf, geçerli öğrenci vizesi ile birlikte pasaport fotokopisi ve oturma izni ücreti. Başvuru formları Denizli Yabancılar Şube Müdürlüğü’nden alınabilir.


İklim


Denizli ilinde Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları kurak ve sıcak kışları ılık ve yağışlı geçer. Temmuz-ağustos ayları en sıcak ve ocak-şubat en soğuk aylardır. Hava sıcaklığı sıfırın altına nadiren düşer. Kar yağışı yok denecek kadar azdır. Senelik yağış miktarı bölgelere göre değişik olur. Yazları sıcaklık +25°C ile +35°C arasında, kışları ise +5°C ile +10°C arasında değişir.

Şehir İçi Ulaşım
Toplu taşıma şehir içinde otobüs, minibüs ve taksilerle sağlanmaktadır. Kent sakinleri toplu taşıma araçları ile kentin her noktasına kolay bir şekilde ulaşabilir.

Elektrikli ve Elektronik Araçlar
Türkiye’de elektrik konusunda 220 Voltluk konvansiyonel Avrupa sistemi kullanılmaktadır. Elektrik soketleri iki uçludur.

Ulusal ve Dini Tatiller
29 Ekim : Cumhuriyet Bayramı
1 Ocak : Yılbaşı
23 Nisan : Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
19 Mayıs : Gençlik ve Spor Bayramı
15 Temmuz: Demokrasi ve Milli Birlik Günü
30 Ağustos : Zafer Bayramı


Bazı Önemli Adresler ve Telefonlar

Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü

Adres: Pamukkale Üniversitesi, Kınıklı Kampusu 20070 Denizli, Türkiye
Web: http://www.pau.edu.tr/uluslararasi/tr
Faks: +90 258 296 23 43
E-mail: ulik@pau.edu.tr
İletişim: http://www.pau.edu.tr/uluslararasi/tr/sayfa/iletisim-42

Yurt Dışı Öğrenci Koordinatörlüğü


Adres: Pamukkale Üniversitesi, Kınıklı Kampusu 20070 Denizli, Türkiye
Web: http://www.pau.edu.tr/yurtdisi/tr
Faks : +90–258–296 23 32
E-mail: foreignstudent@pau.edu.tr
İletişim: http://www.pau.edu.tr/yurtdisi/tr/sayfa/iletisim-ulasim

Denizli’de Acil Numaralar

Acil : 112
İtfaiye : 110
Polis : 155
Jandarma : 156
Orman Yangın : 177

Denizli’deki Seyahat Acenteleri
Pamukkale: +90 258 242 40 01
Metro: +90 258 263 38 28
Kamil Koç: +90 258 371 81 48

Ülke İçi ve Dışı Seyahat için Havayolu Firmaları
Turkish Airlines
+90 212 444 0 849 
Pegasus Arlines
+90 850 250 0 737