DERS BİLGİLERİ
Ders KodDers AdT+U SaatYarıyılAKTS
MZE 517ODA MÜZİĞİ-I3 + 02. Yarıyıl7,5

DERS TANIMI
Ders Düzeyi Doktora
Ders Türü Seçmeli
Dersin Amacı Türk ve Dünya eserlerinden seçilmiş yapıtlardan oluşan bir repertuar oluşturulması ve oluşturulan repertuarın bir konserle dinleyiciye ulaştırılması.
Ders İçeriği Müzik yoluyla anlama,anlatma,dinleme,yaratma gücünü geliştirebilme; Klasik ve folklorik türleriyle Türk müziği ve Batı müziği arasındaki farklılıkları ayırt edebilme; Türk müziğinin,Dünya müziği içindeki,yeri hakkında fikir ve yorum sahibi olabilme; Müziksel duyarlılığı,düşünmeyi,yorumlama ve yaratmayı geliştirebilme; Müziğin tüm dünyadaki tek ortak dil olduğunu kavrayabilme; Müziğin temel kavramlarını ve dilini kavrayabilme; Orkestra ile ilgili Çağdaş Türk Müziği ve Evrensel müzik eserlerinden bir dağarcık oluşturabilme; Zamanını verimli kullanabilme; Tek başına ve grup içinde sorumluluk alabilme; Disiplinli çalışma alışkanlıklarını kazanabilme; Ülkemizi ulusal ve uluslar arası müzik etkinliklerinde temsil edebilme; Müzik yoluyla milli birlik ve beraberlik bilincini geliştirebilme; Yakın çevresindeki müzik etkinliklerini izleme alışkanlığı edinebilme; Atatürk'ün çağdaş Türk müziğine ilişkin görüş ve düşüncelerini kavrayabilme.
Ders Ön Koşul Dersin ön koşulu yok.
Ders Yan Koşul Dersin yan koşulu yok.
Öğretim Sistemi Yüz Yüze

DERS ÖĞRENME KAZANIMLARI
1Oda müziği ile ilgili Çağdaş Türk Müziği ve evrensel müzik eserlerinden bir repertuar oluşturma konusunda bilgi sahibi olur.
2Söz konusu repertuarı seslendirme yoluyla oda müziği yapma konusunda bilgi sahibi olur.
3Oda müziği ile ilgili literatürü takip eder.
4Solo eserlerin yanında düet, trio v.b. çalışmaları yaparak birlikte ve uyum içerisinde müzik yapabilir.

DERS ÖĞRENME KAZANIMININ PROGRAM YETERLİLİKLERİNE KATKISI
NoPY 01PY 02PY 03PY 04PY 05PY 06PY 07PY 08
ÖK 0145454545
ÖK 0255555555
ÖK 0355445454
ÖK 0455455545
Ara Toplam1920171919191819
Katkı55455555

AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
EtkinlikSayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
Ders Süresi(14 hafta/teorik+uygulama)15345
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi(Ön çalışma, pekiştirme)15460
Ödevler5945
Arasınavlar(hazırlık süresi dahil)11515
Yarıyıl Sonu Sınavı(hazırlık süresi dahil)13030
Toplam İş Yükü

Dersin AKTS Kredisi


195

7,5

DERS ŞUBELERİ
 Dönem seçiniz :   


 Ders DönemiŞube NoDersi Veren Öğretim Elemanı
Detay 2022-2023 Güz1EFE AKBULUT

Ders Şube Detayları
Dersin Kodu:  MZE 517 Dersin Adı:  ODA MÜZİĞİ-I
Saat (T+P) : 3 + 0   Şube No : 1   Öğretim Dili: Türkçe Şube Dönemi :  2022-2023 Güz
Öğretim Elemanı :  PROFESÖR EFE AKBULUT E-Posta :  eakbulut@pau.edu.tr İç Hat: 
Ders Yeri MSSF A0011,
Amaç : Türk ve Dünya eserlerinden seçilmiş yapıtlardan oluşan bir repertuar oluşturulması ve oluşturulan repertuarın bir konserle dinleyiciye ulaştırılması.
İçerik : Müzik yoluyla anlama,anlatma,dinleme,yaratma gücünü geliştirebilme; Klasik ve folklorik türleriyle Türk müziği ve Batı müziği arasındaki farklılıkları ayırt edebilme; Türk müziğinin,Dünya müziği içindeki,yeri hakkında fikir ve yorum sahibi olabilme; Müziksel duyarlılığı,düşünmeyi,yorumlama ve yaratmayı geliştirebilme; Müziğin tüm dünyadaki tek ortak dil olduğunu kavrayabilme; Müziğin temel kavramlarını ve dilini kavrayabilme; Orkestra ile ilgili Çağdaş Türk Müziği ve Evrensel müzik eserlerinden bir dağarcık oluşturabilme; Zamanını verimli kullanabilme; Tek başına ve grup içinde sorumluluk alabilme; Disiplinli çalışma alışkanlıklarını kazanabilme; Ülkemizi ulusal ve uluslar arası müzik etkinliklerinde temsil edebilme; Müzik yoluyla milli birlik ve beraberlik bilincini geliştirebilme; Yakın çevresindeki müzik etkinliklerini izleme alışkanlığı edinebilme; Atatürk'ün çağdaş Türk müziğine ilişkin görüş ve düşüncelerini kavrayabilme.
Devam Zorunluluğu : Dersin Devam Yüzdesi : %
Haftalık Konu Başlıkları
HaftaKonular
1 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
2 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
3 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
4 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
5 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
6 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
7 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
8 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
9 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
10 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
11 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
12 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
13 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
14 Öğrencilerin seviyelerine göre, ulusal ve uluslararası küçük ve büyük ölçekli duo, trio, quartet, kentet vb… gibi eserlerin çalıştırılması.
Materyaller
Materyal belirtilmemiştir.
Kaynaklar
Ders Değerlendirme Sistemi
Değerlendirme YöntemiKatkı Yüzdesi (%)Değerlendirme Yöntemi Ad
Dönem Sonu Sınavı50Dönem Sonu Sınavı
Ara Sınav50Ara Sınav
T+U : Teorik + Pratik
PY: Program Yeterlilikleri
ÖK: Ders Öğrenme Kazanımları
© 2022 PAU