DERS BİLGİLERİ
Ders KodDers AdT+U SaatYarıyılAKTS
MZE 523KORO EĞİTİMİ VE YÖNETİM TEKNİKLERİ3 + 01. Yarıyıl7,5

DERS TANIMI
Ders Düzeyi Doktora
Ders Türü Seçmeli
Dersin Amacı •Koro yöneticisinin Koro ve koroların oluşumu konularında kavramsal ve uygulamaya dönük bilgi sahibi olmasını, •Koro eğitimi ve yönetimine ilişkin kavram, ilke ve yöntemleri kazanmasını. •Kazanımlarını, koro eğiticisi ve yöneticisi olarak uygulamasını sağlamak.
Ders İçeriği Hafta Konu 1 Koro nedir? Koro türleri ve koro oluşumu 2 Koro eğiticisinin özellikleri 3 Koro eğitiminde soluk, ses alıştırmaları 4 Çocuk koroları, repertuarın tanıtılması 5 Çocuk korolarında teknik alıştırmalar 6 Çok sesli korolarda yapısal özellikler, ses grupları 7 Farklı ses gruplarının çalıştırılmasında temel özellikler 8 Örnek dağar oluşturma çalışmaları 9 Koro şefi donanımı, yönetim teknikleri 10 Ölçü ve vuruş teknikleri 11 Çalışılacak eserin gerektirdiği teknik ve müziksel çözümlemenin temelleri 12 Koronun günlük çalışma planlamasında yaklaşımlar 13 Günlük çalışma planı uyarınca, bir koro çalışma programı tasarlama ve uygulama 14 Örnek eserler üzerinde, koro eğitimi ve yönetimine ilişkin kazanımların değerlendirilmesi Kaynaklar Çevik, S. (1999). Koro Eğitimi, Yönetimi ve Teknikleri. Ankara: Yurtrenkleri Yayıncılık. Çevik, S. (2000). Koro Albümü. Ankara: Yurtrenkleri Yayınevi. Eğitim müziği ve klasik koro dağarından örnek eserler.
Ders Ön Koşul Dersin ön koşulu yok.
Ders Yan Koşul Dersin yan koşulu yok.
Öğretim Sistemi Yüz Yüze

DERS ÖĞRENME KAZANIMLARI
1•Koro ve koroların oluşumu konularında kavramsal ve uygulamaya dönük bilgi sahibi olur. •Koro eğitimi ve yönetimine ilişkin kavram, ilke ve yöntemleri kazanır. •Kazanımlarını, koro eğiticisi ve yöneticisi olarak uygular.

DERS ÖĞRENME KAZANIMININ PROGRAM YETERLİLİKLERİNE KATKISI
NoPY 01PY 02PY 03PY 04PY 05PY 06PY 07PY 08
ÖK 01        
Ara Toplam        
Katkı00000000

AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
EtkinlikSayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
Ders Süresi(14 hafta/teorik+uygulama)15345
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi(Ön çalışma, pekiştirme)15460
Ödevler5945
Arasınavlar(hazırlık süresi dahil)11515
Yarıyıl Sonu Sınavı(hazırlık süresi dahil)13030
Toplam İş Yükü

Dersin AKTS Kredisi


195

7,5

DERS ŞUBELERİ
 Dönem seçiniz :   


 Ders DönemiŞube NoDersi Veren Öğretim Elemanı
Detay 2021-2022 Güz1AYKUT ÖNDER SARIÇİFTÇİ

Ders Şube Detayları
Dersin Kodu:  MZE 523 Dersin Adı:  KORO EĞİTİMİ VE YÖNETİM TEKNİKLERİ
Saat (T+P) : 3 + 0   Şube No : 1   Öğretim Dili: Türkçe Şube Dönemi :  2021-2022 Güz
Öğretim Elemanı :  DOKTOR ÖĞRETİM ÜYESİ AYKUT ÖNDER SARIÇİFTÇİ E-Posta :  sciftci@pau.edu.tr İç Hat: 
Ders Yeri MSSF A0015,
Amaç : •Koro yöneticisinin Koro ve koroların oluşumu konularında kavramsal ve uygulamaya dönük bilgi sahibi olmasını, •Koro eğitimi ve yönetimine ilişkin kavram, ilke ve yöntemleri kazanmasını. •Kazanımlarını, koro eğiticisi ve yöneticisi olarak uygulamasını sağlamak.
İçerik : Hafta Konu 1 Koro nedir? Koro türleri ve koro oluşumu 2 Koro eğiticisinin özellikleri 3 Koro eğitiminde soluk, ses alıştırmaları 4 Çocuk koroları, repertuarın tanıtılması 5 Çocuk korolarında teknik alıştırmalar 6 Çok sesli korolarda yapısal özellikler, ses grupları 7 Farklı ses gruplarının çalıştırılmasında temel özellikler 8 Örnek dağar oluşturma çalışmaları 9 Koro şefi donanımı, yönetim teknikleri 10 Ölçü ve vuruş teknikleri 11 Çalışılacak eserin gerektirdiği teknik ve müziksel çözümlemenin temelleri 12 Koronun günlük çalışma planlamasında yaklaşımlar 13 Günlük çalışma planı uyarınca, bir koro çalışma programı tasarlama ve uygulama 14 Örnek eserler üzerinde, koro eğitimi ve yönetimine ilişkin kazanımların değerlendirilmesi Kaynaklar Çevik, S. (1999). Koro Eğitimi, Yönetimi ve Teknikleri. Ankara: Yurtrenkleri Yayıncılık. Çevik, S. (2000). Koro Albümü. Ankara: Yurtrenkleri Yayınevi. Eğitim müziği ve klasik koro dağarından örnek eserler.
Devam Zorunluluğu : Dersin Devam Yüzdesi : %
Haftalık Konu Başlıkları
Materyaller
Materyal belirtilmemiştir.
Kaynaklar
Ders Değerlendirme Sistemi
Değerlendirme YöntemiKatkı Yüzdesi (%)Değerlendirme Yöntemi Ad
Dönem Sonu Sınavı50Dönem Sonu Sınavı
Ara Sınav50Ara Sınav
T+U : Teorik + Pratik
PY: Program Yeterlilikleri
ÖK: Ders Öğrenme Kazanımları
© 2022 PAU