DERS BİLGİLERİ
Ders KodDers AdT+U SaatYarıyılAKTS
OTI 152TARIMSAL KOOPERATİFÇİLİK2 + 05. Yarıyıl4

DERS TANIMI
Ders Düzeyi Lisans
Ders Türü Seçmeli
Dersin Amacı Kooperatifçilik ile ilgili kavramları, tarım sektörü açısından önemi kooperatifçilik ilkeleri, Tarım kooperatiflerinin çeşitleri, bu çeşitlerin önemi, amaçları ve fonksiyonları konularını öğretmek.
Ders İçeriği Kooperatifin tanımı ve kooperatifçiliğin tarihçesi, kooperatif ilkeleri, kooperatif ile sermaye şirketleri arasındaki farklar, Devlet ve kooperatifler, kooperatifçilik mevzuatı, kooperatiflerde üst örgütlenme, tarım kooperatiflerinin önemi ve sınıflandırılması, tarım alım kooperatifleri, tarım kredi kooperatifleri, tarım sigorta kooperatifleri, Tarım satış kooperatifleri, tarımsal işleme kooperatifleri, tarımsal kalkınma kooperatifleri, Türk kooperatifçiliğinin sorunları ve çözüm önerileri
Ders Ön Koşul Dersin ön koşulu yok.
Ders Yan Koşul Dersin yan koşulu yok.
Öğretim Sistemi Yüz yüze

DERS ÖĞRENME KAZANIMLARI
52. Kooperatifçilik ile ilgili kavramları, tarım sektörü açısından önemi ve kooperatifçilik ilkeleri konularını öğrenir. 2. Kooperatiflerde üst örgütlenmenin nasıl oluşturulduğu ve üst örgütlenmenin önemi konularını kavrar. 3. Kooperatifler ile sermaye şirketleri arasındaki farklar konularını öğrenir. 4. Devlet ile kooperatifler arasındaki ilişkiler bakımından var olan sistemleri karşılaştırır. 5. Tarım kooperatiflerinin çeşitleri, bu çeşitlerin önemi, amaçları ve fonksiyonları konularını kavradığını gösterir. 6. Türkiye?de kooperatifçiliğin sorunları ve çözüm yolları konularını öğrenir.

DERS ÖĞRENME KAZANIMININ PROGRAM YETERLİLİKLERİNE KATKISI
NoPY 01PY 02PY 03PY 04PY 05PY 06PY 07PY 08PY 09PY 10
ÖK 52        12
Ara Toplam        12
Katkı0000000012

AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
EtkinlikSayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
Ders Süresi(14 hafta/teorik+uygulama)14228
Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi(Ön çalışma, pekiştirme)14456
Ödevler10220
Toplam İş Yükü

Dersin AKTS Kredisi


104

4

DERS ŞUBELERİ
 Dönem seçiniz :   


Seçili dönemde ders açılmamıştır.

T+U : Teorik + Pratik
PY: Program Yeterlilikleri
ÖK: Ders Öğrenme Kazanımları
© 2021 PAU